Temat instalacji gazowych wciąż powraca. Głównie ze względu na rosnące w zawrotnym tempie ceny paliw na stacjach benzynowych. Dobrej jakości instalacja gazowa to jednorazowy wydatek, który pozwala znacznie zmniejszyć koszty utrzymania pojazdu. To szczególnie istotne w przypadku samochodów z silnikami o dużej pojemności. Sprawdź, jakie argumenty przemawiają za zainstalowaniem LPG w aucie.
2 najważniejsze korzyści z posiadania instalacji LPG w samochodzie
Montaż instalacji LPG rozważają przeważnie właściciele aut z silnikami o dużej pojemności. Nic dziwnego, to właśnie te silniki osiągają największe spalanie, a co za tym idzie wizyty na stacji benzynowej są zdecydowanie częstsze. To szczególnie dotkliwe dla tych kierowców, którzy na co dzień pokonują spore odległości prywatnie lub zawodowo.
Ekonomiczny
Nie ma co ukrywać. Przeważnie kierowcy zaczynają się interesować tematem głównie ze względów ekonomicznych. W ostatnich czasach podwyżki na stacjach paliw dość mocno pociągają za kieszeń i uszczuplają domowy budżet. Cena LPG na stacji benzynowej także wzrosła, jednak wciąż jest to połowa kwoty jaką musimy zapłacić za benzynę czy diesla. Rachunek jest więc prosty. Montaż instalacji LPG to alternatywa do zmiany zasilania samochodu przy stosunkowo niewielkim koszcie. Największy wydatek to właśnie montaż instalacji gazowej, późniejszy serwis wcale nie kosztuje dużo. Warto jednak zadbać o to, aby sama instalacja została wykonana rzetelnie i z dobrej jakości komponentów.
Ekologiczny
Choć dla wielu osób będzie to argument drugorzędny, to posiadacze auto gaz przyczyniają się do poprawy stanu środowiska naturalnego. W jaki sposób? W czasie spalania gazu powstaje zdecydowanie mniej toksyn niż w procesie spalania benzyny. Ilości te są znaczące. Z rur samochodów, które posiadają instalację gazową wydobywa się o 75% mniej tlenków węgla.
Gaz czy benzyna - które rozwiązanie jest praktyczniejsze?
Choć instalacja LPG to świetne rozwiązanie pod względem ekonomicznym, a także ekologicznym, to nie będzie to rozwiązanie dla wszystkich. Jeśli posiadasz stosunkowo nowy samochód z silnikiem o małej pojemności lub auto hybrydowe, który generuje niskie spalanie, to instalacja gazu nie będzie konieczna. Nie będzie to dobre rozwiązanie dla osób, które pokonują rocznie zaledwie kilka tysięcy kilometrów lub co 2 czy 3 lata, wymieniają auto na nowe. Szacuje się bowiem, że założenie instalacji gazowej zwraca się po przejechaniu około 20 000 km. W tych przypadkach instalacja LPG nie będzie miała ekonomicznego sensu.
Faktem jest, że jazda samochodem posiadającym instalację gazową jest bardziej wydajna niż autem zasilanym paliwem płynnym. Jednak dotyczy to głównie kierowców, którzy posiadają auta z silnikami o dużej pojemności lub pokonują często dalekie trasy. Dokonując wyboru zwróć więc uwagę na przeznaczenie auta i sprawdź, które rozwiązanie jest dla Ciebie. Pamiętaj także, że sama instalacja LPG powinna zostać odpowiednio dobrana i zainstalowana w renomowanym serwisie. W przeciwnym wypadku takie rozwiązanie może przynieść więcej strat niż korzyści.